OCTOBER 2000

SUNDAY MONDAY TUESDAY WEDNESDAY THURSDAY FRIDAY SATURDAY

11:00 AM SERVICE

Holy Eucharist & Sermon:
First, Third & Fourth Sundays

Morning Prayer & Sermon:
Second & Fifth Sundays

 

 

 

 

1

8:30 AM HE I

9:45-10:30 Biblical Study Series: "God's Promise & our Response"

11:00 AM HE I

4:30 PM Middle School Youth

6:00 PM Sr. High Youth


8:00 PM AA/Alanon

Celebrant: Bill Morley

Loose Offering: Habitat

2

6:30 PM Cub Scouts

7:00 PM Boy Scouts

3

7:00 PM Prayer Book Series: The Holy Eucharist

4

9:30 AM EDS Chapel

12:00 PM Healing Service/Noon Day Prayers


7:30 PM Sr. Choir

5

7:00 PM Music Group

6

8:00 PM AA

 

 

 

 

7

9:00 AM Happening Healing Service at St. Thomas'

 

 

 

 

 

8

8:30 AM HE I

9:45-10:30 Biblical Study Series: "God's Promise & our Response"

11:00 AM MP I

2:00 PM Pipkin Parlor Reserved

3:00 PM Jazz Party for Soup Kitchen

4:30 PM Middle School Youth

6:00 PM Sr. High Youth

8:00 PM AA/Alanon

Celebrant: Bill Morley

 
Loose Offering:

9

6:30 PM Mothers of Multiples

6:30 PM Cub Scouts

7:00 PM Boy Scouts

Columbus Day (Observed)

 

 

 

 

 

Clergy Conference

10

 




 

 

 

 

 

 

 

Clergy Conference

11

9:30 AM EDS Chapel

10:30 AM ECW with Dot Ferneyhough & Charlotte Whitsett

12:00 PM Healing Service/Noon Day Prayers


7:30 PM Sr. Choir

 

 

 

 

 

Clergy Conference

12

12:00 PM Healing Service/Noon Day Prayers

6:30 PM Men's Club

7:00 PM Music Group

13

8:00 PM AA

14

Antique Alley

Fried Apple Pie Booth

 

15

8:30 AM HE I

9:45-10:30 Biblical Study Series: "God's Promise & our Response"

11:00 AM HE I

4:30 PM Middle School Youth

6:00 PM Sr. High Youth

8:00 PM AA/ALANON

Celebrant: Fred Warnecke

 
Loose Offering: Special Music

16

6:00 PM Vestry Meeting

6:30 PM Cub Scouts

7:00 PM Boy Scouts


17

7:00 PM Prayer Book Series: The Holy Eucharist


18

Saint Luke, Evangelist

9:30 AM EDS Chapel

12:00 PM Healing Service/Noon Day Prayers


7:30 PM Sr. Choir

19

7:00 PM Music Group

20

8:00 PM AA

 

 

 

 

 

 

21

 

 

 

22

8:30 AM HE I

9:45-10:30 Biblical Study Series: "God's Promise & our Response"

11:00 AM HE I

4:30 PM Middle School Youth

6:00 PM Sr. High Youth

8:00 PM AA/Alanon

Celebrant: Rev. Aiken


Loose Offering: Deacon's Discretionary Fund

23

Saint James of Jerusalem, Martyr and Brother of Jesus

6:30 PM Cub Scouts

7:00 PM Boy Scouts

 

 

 

 

24

7:00 PM Prayer Book Series: The Holy Eucharist

 


25

9:30 AM EDS Chapel

12:00 PM Healing Service/Noon Day Prayers


7:30 PM Sr. Choir


26

7:00 PM Music Group

 

 

 

27

10:00 AM Fall Flea (Lunch 11-2)

8:00 PM AA

 

28

Saints Simon and Jude, Apostles

29

Daylight Savings Time Ends

8:30 AM HE I

9:45-10:30 Biblical Study Series: "God's Promise & our Response"

11:00 AM MP I

4:30 PM Middle School Youth

5:30 PM AA Banquet - PH

6:00 PM Sr. High Youth

8:00 PM AA/Alanon

Celebrant: Fred Warnecke

 
Loose Offering:

30

6:30 PM Cub Scouts

7:00 PM Boy Scouts

31

7:00 PM Prayer Book Series: The Holy Eucharist

Halloween

< Previous Month    |    Next Month >